Správná údržba nástroje

Správná údržba Vašeho nástroje

Správné umístění nástroje

Umístění piana nebo pianina je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete svůj nástroj ochránit. Nástroj umístěte nejlépe na rovnou a pevnou podlahu. Dále je vhodné piano umístit na vnitřní stěnu domu. Klavíry i pianina jsou nástroje velmi citlivé na výkyvy teplot a změnu vlhkosti. Pokud by byl nástroj umístěn u vnější stěny, mohl by přijímat vlhko. To ohrožuje kvalitu naladění a následná údržba ve formě ladění a seřizovaní je velmi náročná.

Další chybou je umístit klavír nebo pianino do blízkosti okna, které často otvíráte nebo jím na nástroj svítí přímé sluneční světlo. Pokud nástroj stojí u často otvíraného okna, vystavujete ho neustálým teplotním výkyvům. To samé způsobuje i přímé sluneční záření. Opět dochází k rychlému a krátkodobému zvýšení teploty uvnitř pianina (nebo jeho části). To vše se může projevit horší schopností dlouhodobě udržet výšku a čistotu ladění.

To samé se děje, pokud se nástroj nalézá v blízkosti topného tělesa.


"Odložené" předměty na nástroji

Velmi často se vyskytuje, že lidé na klavír nebo pianino dlouhodobě odkládají různé předměty. V důsledku toho vzniká jemný a stálý otěr povrchové úpravy. Je také možné, že věci z tvrdších materiálů (nejčastěji plasty) mohou při hraní vydávat rušivé zvuky nebo dokonce rezonovat. Nejhorší věcí, kterou si lidé s oblibou staví na nástroj, jsou rostliny v květináči nebo ve vázách. Tady hrozí polití povrchové úpravy a pokud voda nateče dovnitř nástroje poškodí mechanikové dílky. Voda je jedním z největší nepřátel každého hudebního nástroje. Rozhodně tedy nedoporučujeme na nástroj umísťovat jakékoliv zbytečné předměty.


Ošetření povrchové úpravy

K čištění povrchové plochy klavírů nebo pianina se nesmí používat agresivní a mastné přípravky ani čisticí utěrky. Pokud se jedná o povrchovou úpravu ve vysoké lesku je dobré přetřít nástroj leštěnou a po té doleštit suchým bavlněným hadříkem. Ostatní varianty povrchovým úprav lze udržovat pouze suchým bavlněným hadříkem. To samé platí i pro čistění klávesnice.


Pravidelná odborná údržba

Po pravidelném hraní by měla přijít na řadu pravidelná odborná údržba (ladění, regulace mechaniky, …). Pro zachování ladění a zvuku se musí nástroj pravidelně kontrolovat. Struny, které jsou pod stálým tahem, často povolují a prodlužují se. Tím klesá tónová výška. Dále by se měla pravidelně kontrolovat klávesnice, pedály a mechanika, aby se pohlídala míra opotřebení. Velikost opotřebení závisí na umístění nástroje a na četnost používání. Pravidelné ladění (jednou ročně) a kontrola všech pohyblivých částí (každé dva roky) abrání následným rozsáhlejším opravám. Pokud se budete o svůj nástroj pečlivě starat, bude Vám sloužit dlouhá léta.